Meniu Închide

PROIECT EUROPEAN – EduClub

Descoperă proiectul EduClub! Înscrierile continuă!

Descarcă documentele de înscriere

Au început înscrierile în proiectul european de educație nonformală,

 EduClub – Perspective moderne în abordarea educației!

Dacă la orele de limba română, în loc să înveți comentarii literare, ai lua parte la piese de teatru sau ai asculta podcasturi? Sau dacă la mate, în loc de problemele din manual ai învăța jucând board games? Iar la științe ai face tot felul de experimente sau ai merge la Observatorul Astronomic, să vezi „de aproape” pe unde zboară SpaceX ori Virgin Galactic?

Vorbim, desigur, despre ore la care nu s-ar da note și care ar avea loc, de multe ori, în afara școlii.

Începând de anul acesta, Colegiul Național George Enescu face parte din proiectul EduClub – Perspective moderne în abordarea educației, așa că și tu poți lua parte, gratuit, la astfel de ore. Dacă ți se pare că sună interesant, tot ce trebuie să faci este să trimiți un email email la una dintre adresele: ancesanca@yahoo.com sau cristian.radu@atitudini-on.ro și te vom contacta pentru a-ți oferi mai multe detalii.

Cine poate participa?

 • Elevii din învățământul primar (cl. 0-IV) – 20 locuri disponibile;
 • Elevii din învățământul gimnazial (cl. V- VII) – 15 locuri disponibile;
 • Elevii din învățământul liceal* (cl. IX-X) – 110 locuri disponibile.

*Pot participa și elevii care la toamnă trec în clasa a XI-a dacă se înscriu în proiect până la 31 august 2023.

La ce activități vei putea participa?

 • Tabere urbane;
 • Ateliere de astronomie;
 • Ateliere de limba română și ateliere de limbi străine bazate pe: jocuri de rol, dezbateri, improvizație, teatru forum, cafeneaua publică etc.
 • Ateliere de TIC și web design;
 • Ateliere de robotică (da, pe bune, vom construi roboți)
 • Ateliere de educație financiară și antreprenorială în care vei afla cum să-ți faci propria afacere;
 • Ateliere de dans și muzică (musical-uri, flashmob-uri și alte ateliere faine);
 • Ateliere de științe, cu experimente, puzzle-uri, simulări etc. și ateliere de matematică distractivă;
 • Ateliere pentru viață și sănătate (inclusiv ateliere de înot)
 • Ateliere de educație interculturală și perspective geografice europene;
 • Activități de voluntariat (ateliere de jurnalism, lectură publică etc).

De ce să te înscrii?

 • Activitățile vor fi super cool, multe dintre ele se desfășoară în aer liber sau în afara școlii;
 • Vei învăța multe într-un mod creativ, interactiv
 • Vei putea lega prietenii cu alți tineri de vârsta ta din școală (și nu numai) într-un cadru relaxat și distractiv;
 • Pe lângă lucrurile interesante pe care le vei afla, vei învăța cum să fii mai carismatic și convingător cu cei din jurul tău și să obții mai ușor ce-ți dorești; cum să lucrezi în echipă și să fii un adevărat lider; cum să-ți organizezi timpul astfel încât să ai note mari și să te și distrezi; îți vei exersa creativitatea și îți vei putea pune în valoare talentele, surprinzându-i pe colegii tăi!
 • Activitățile nu sunt evaluate prin note! Contează doar cât de mult te implici!
 • Vei putea participa la vizite gratuite la: Observatorul Astronomic din București, Casa Experimentelor, Muzeul Antipa, Muzeul Național de Istorie, Palatul Parlamentului și multe altele!
 • Vei putea fi de ajutor oamenilor din comunitatea ta prin intermediul acțiunilor de voluntariat;
 • Toate activitățile sunt însoțite de catering (sandwich-uri).
 • Vei primi un certificat de participare;

Cum mă înscriu?

Sună bine? Dacă da, sună-i pe unul dintre coordonatori: Anca Elena Cristea – tel. 0744203994 sau Cristian Radu– tel. 0748 504 409 sau trimite un email la una dintre adresele: ancesanca@yahoo.com sau cristian.radu@atitudini-on.ro și te vom contacta pentru a-ți oferi mai multe detalii și a finaliza procesul de înscriere.

Totodată, poți descărca documentele atașate și ruga pe unul dintre părinți să le completeze. Documentele originale vor fi ulterior preluate de la tine de către unul dintre coordonatori. Trebuie doar să îți dorești…și să ne anunți și pe noi.

Așa cum ai văzut, locurile sunt limitate, iar selecția se va face în ordinea înscrierilor. Așadar nu ezita să-i scrii Ancăi sau lui Cristian. Pentru că, așa cum știi deja, cel mai important pas este înscrierea.

***

EduClub – Perspective moderne în abordarea educației (cod MySMIS 153170) este un proiect european implementat de Asociația Atitudini și Alternative alături de  Colegiul Național George Enescu, Liceul Teoretic Decebal și Școala Gimnazială Mihai Botez.

Pentru mai multe informații legate de proiect puteți accesa și:

Site-ul proiectului: https://www.educlub.atitudini-on.ro/

Pagina de Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100084199914057

Pagina de Instagram: https://www.instagram.com/edu_club_atitudini/

Descarcă documentele de înscriere: