Meniu Închide

Colegiul Naţional de Muzică “George Enescu” a împlinit 55 de ani

Dumitru Avakian

Articol publicat  in ziarul LIBERTATEA din 24.11.2012

Soprana Angela Gheorghiu, mezzo-soprana Ruxandra Donose, dirijorii Ion Marin şi Camil Marinescu, pianiştii Andrei Vieru şi Viniciu Moroianu, violoniştii Alexandru Tomescu, Gabriel Croitoru şi Florin Croitoru, compozitorul Dan Dediu, toţi au absolvit Colegiul Naţional „George Enescu”. Un drum de peste o jumătate de secol: colegiul a aniversat 55 de ani de la înfiinţare.

Vineri seara, Studioul de Concerte Radio, cunoscutul spaţiu public din str. Berthelot, a găzduit concertul aniversar prilejuit de împlinirea a 55 de ani de la înfiinţarea acestei prestigioase instituţii de învăţământ musical artistic preuniversitar.

Mulţi invitaţi, numeros public, elevi şi părinţi ai acestora, profesori, un numeros grup al foştilor elevi, au venit cu toţii să-i asculte pe cei mai talentaţi dintre viitorii artişti ce studiază actualmente în Colegiul Naţional de Muzică“George Enescu”.

Cei mai buni dintre cei buni au absolvit aici

Mulţi dintre absolvenţii Colegiului, tineri maeştri ce formează o veritabilă elită artistică, sunt actualmente studenţi sau au absolvit câteva dintre cele mai prestigioase instituţii musicale europene şi americane de învăţământ artistic cum sunt Universitatea de Arte din Berlin, “Mozarteum “ Salzburg, Academia de Muzică din Viena, Universitatea de Muzică din Boston, Colegiul Regal şi Academia Regală de Muzică din Londra şi din Manchester, Conservatorul de Muzică din Basel şi Lausanne din Elveţia, “Julliard School of Music” de la New York, Institutul “Curtis” din Philadelphia…

Printre absolvenţi se numără solişti de talie internaţonală, muzicieni de mare prestigiu cum sunt soprana Angela Gheorghiu, mezzo-soprana Ruxandra Donose, dirijorii Ion Marin şi Camil Marinescu, pianiştii Andrei Vieru şi Viniciu Moroianu, violoniştii Alexandru Tomescu, Gabriel Croitoru şi Florin Croitoru, compozitorul Dan Dediu.

Elitele muzicale româneşti

Şi compozitorul Călin Ioachimescu, producătorul radio Oltea Şerban-Pârâu, flautistul Ion Bogdan Ştefănescu, violonistul Liviu Prunaru, concert-maestru al celebrei orchestre Concertgebouw din Amsterdam, Bogdan Zvorişteanu, concert-maestru al Orchestrei Elveţiei Romande de la Geneva, violoncelistul Mihail Jojatu, prim-violoncelist al Boston Symphony Orchestra, violonistul Alexandru Gavrilovici, concert-maestru al orchestrei Simfonice din Berna, dirijorul, pianistul şi organistul Valentin Radu, dirijorul Vlad Conta, politicianul şi deputatul Mădălin Voicu…  au absolvit studiile preuniversitare ale aceastei prestigioase instituţii.

Din corpul de elită al profesorilor au făcut parte peronalităţi cum sunt compozitorul Adrian Iorgulescu, actualul Preşedinte al Uniunii Compozitorilor, fost Ministru al Culturii, profesorul violonist Nicolae Bilciurescu, compozitorii Octavian Nemescu, Doina Rotaru, regretatul Costin Cazaban…

Cu decenii în urmă au predat aici reputaţi muzicieni, violoniştii Modest Iftinchi, Adrian Sarvaş, violoncelistul George Cocea, apropiat colaborator al lui George Enescu, profesoarele de pian Ludmila Popişteanu şi Stela Cameniţă.

Un drum de peste o jumătate de secol! Este vârsta tinereţii neofilite a Colegiului Naţional de Muzică “George Enescu”.

Un concert aniversar deosebit

În semn de specială preţuire, doamna ministru Ecaterina Andronescu a remis, la concertul aniversar de vineri seară, o plachetă comemorativă însoţită de o scrisoare; a fost apreciată contribuţia Colegiului, a generaţiilor de artişti, absolvenţi ai acestei înalte şcoli de artă, la definirea unei imagini autentice, reprezentative a ţării.

Printre invitaţii prezenţi în sală s-a numărat şi actualul ministru secretar de stat Victor Opaschi, fost consiler prezidenţial, fost profesor al Colegiului. De cealată parte a rampei sălii de concert a putut fi urmărită evoluţia cunoscutului pianist, cunoscut om de cultură de anvergură europeană, care este Andrei Vieru, minunat muzician, subtil eseist.

Este unul dintre foştii elevi ai liceului, o personalitate care a lăsat în urma sa, în liceu, o amintire puternică. In deschiderea concertului a prezentat ultima secţiune a operei “Tristan şi Isolda” de Richard Wagner în versiunea pianisticăde concert a lui Franz Liszt.

Au evoluat pe scena de concert a Societăţii Române de Radiodifuziune, elevi din ciclul primar şi gimnazial, tineri talentaţi ce parcurg ultimele clase liceale ale Colegiului. Despre unii dintre aceştia se poate spune cu certitudine că vor avea de spus un cuvânt important în viaţa noastră muzicală, în contextul larg al vieţii musicale europene.

Participări internaţionale prestigioase

În mod cert, Colegiul Naţional “George Enescu”, este una dintre cele mai importante entităţi ale învăţământului musical-artistic din ţara noastră.

Faptul este relevat atât de numărul impresionant al distincţiilor naţionale şi intenaţionale, de premiile obţinute la olimpiadele şcolare, cât şi, mai ales, de dinamica implicării tinerilor muzicieni, a elevilor, a profesorilor, în contextual vieţii musicale naţionale şi europene. Relaţia tinerilor muzicieni de diferite vârste şcolare cu viaţa noastră muzicală, implicarea acestora în procesul vieţii artistice de la noi din ţară, de pe diferitele meridiane europene ale muzicii, constituie un fapt firesc ce atestă nivelul cu totul remarcabil la care se desfăşoară învăţământul musical în această instituţie.

Ca şi până acum, menirea esenţială este aceea de a forma tineri muzicieni, muzicieni profesionişti, membri ai marilor ansambluri orchestrale şi corale, ai ansamblurilor camerale, membri ai formaţiilor instrumentale şi vocale ce vehiculează muzica de divertisment de largă adresare.

Trebuie avută în vedere participarea tinerilor muzicieni ai Colegiului la stagiile şi la concertele susţinute de Orchestra Română de Tineret, de Orchestra “Simjfonietta”, ansambluri conduse de mari maeştri ai bachetei dirijorale din ţara noastră, de maeştrii Cristian Mandeal, Horia Andreesscu, Christian Badea, personalităţi artistice de autentică statură europeană. In calitate de componenţi ai acestor formaţii, elevii Colegiului au participat la cateva dintre cele mai prestigioase evenimente artistice cum sunt Festivalul Internaţional “George Enescu”, ediţia 2011, sau Festivalul “Enescu şi muzica lumii”, manifestare susţinută anual la Sinaia.

Dintre participările cu totul prestigioase ale tinerilor noştri muzicieni, trebuie amintită activitatea unora dintre aceştia – a celor mai merituoşi – în cadrul stagiilor de pregătire, a turneelor de concerte susţinute de Orchestra de Tineret a Comunităţii Europene, de Orchestra de Tineret a Comunităţii Central-Europene.